اثر گرد و خاک بر تجهیزات برقی و الکترونیکی، نامطلوب می‌باشد و عمر مفید تجهیزات را کاهش می‌دهد. اکثر مردم نسبت به نگهداری تجهیزات الکترونیک در برابر گرد و خاک بی تفاوت هستند و این امر موجب می‌شود تا دستگاه‌های الکترونیک آن‌ها عمر کمتری داشته باشند.

گرد و خاک به صورت عادی، هادی جریان الکتریکی نیست، اما هنگامی که مقدار آن زیاد شود باعث نشت جریان می‌شود در سیستم‌های کامپیوتری این امر غالبا اتفاق می‌افتد. درصد رطوبت هوا در نشت جریان تاثیرگذار است رطوبت بیشتر به گرد و خاک کمک می‌کند تا رسانای بهتری باشند. گرد و خاک در سیستم‌های موتور دار تاثیر منفی دارند، فن‌های خنک کننده به دلیل میدان مغناطیسی که دارند گرد و خاک را جذب می‌کنند و باعث می‌شوند کم کم کارآیی اولیه را از دست بدهند و یا اینکه باعث به وجود آمدن صرو صدای زیاد می‌شوند.

سرویس و خاک گیری سیستم‌های الکترونیک و کامپیوتری بسته به جایی که زندگی یا کار می‌کنید به صورت روتین و دوره‌ای مورد نیاز است توجه داشته باشید که برای نظافت سیستم‌های الکترونیک از تجهیزاتی استفاده کنید که دمند باشند و مکش نداشته باشند شاید یکی از دلایل این موضوع القاء بار‌های مغناطیسی به داخل مدار باشد.

توجه داشته باشید که هنگام گردگیری سیستم‌های الکترونیکی از ماسک استفاده کنید، زیرا این گرد و خاک‌هایی که در مجاورت میدان‌ها باشند سرطان زا هستند. قلم موی نقاشی گزینه مناسبی برای پاک کردن تجهیزات ریز و حساس است و به دست داشتن دستکش مخصوص ESD به شما کمک می‌کند تا احیانا تجهیزات در تماس با دست از الکتریسیته بدن شما آسیب نبینند (یکی از این تجهیزات رم‌های کامپیوتر‌ها هستند که بسیار حساسند و این موضوع رو دفترچه آن‌ها ذکر شده است.) به طور کلی کیفیت مدار با عمر آن رابطه مستقیم دارد اگر می‌خواهید وسیله الکترونیکی شما بیشتر عمر کند آن را از چند عامل دور نگه دارید: رطوبت، گرد وخاک، دمای زیاد وضربه

منبع: برق نیوز