آمپر واحد اندازه گیری جریان الکتریکی می باشد. تجهیزات اندازه گیری جریان آمپر متر و جریان های کوچک با نام میلی آمپرمتر و همچنین میکرو آمپرمتر شناخته می شوند. آمپرمترها استفاده بسیار گسترده ای دارند، آزمایشگاه ها، صنایع ، کارگاه ها و… برای اطمینان از این که جریان بیش از مقدار مجاز نباشد از آمپر متر استفاده می کنند.

انواع آمپرمتر

آمپرسنج با سیم ‌پیچ مغناطیسی متحرک
آمپرمتر با آهن متحرک
آمپرسنج الکترودینامیکی
آمپرمتر یکسوکننده
آمپرمتر دیجیتالی
آمپرمتر دیجیتالی


آمپرمترها را در دو نوع آنالوگ و دیجیتال تولید می شوند. نوع آنالوگ با صفحه‌ی مدرج و عقربه‌ای خود مقدار جریان اندازه‌گیری شده را به کاربر نمایش می‌دهد و آمپرمترهای دیجیتال می‌توانند با محاسبات ریاضی به صورت دقیق‌تر و در واحدهای کوچک‌تری مانند میلی‌آمپر و میکروآمپر، آمپراژ مدار را نشان دهند.

این تجهیزات صورت مستقیم و بدون نیاز به انجام محاسبات می‌توانند جریان را اندازه‌گیری کرده و با دقت بالایی در خروجی نمایش دهند. برای استفاده از آمپر متر دیجیتالی کافی است آمپر متر به صورت اتصال سری در مدار قرار گیرد و عدد نمایش داده شده قرائت شود. محدوده‌ی جریان‌ این نوع از آمپرمترها کوچک است اما قیمت ارزان‌تر و دقت بالاتری مخصوصا در اندازه گیری جریان‌ DC دارند و نیازی به کالیبره شدن مکرر ندارند.
در طراحی آمپر متر دیجیتال، از یک مقاومت شنت برای تولید یک ولتاژ کالیبره متناسب با جریان استفاده شده است. سپس این ولتاژ توسط ولت متر دیجیتالی اندازه گرفته می شود ؛ با استفاده از یک مبدل آنالوگ به دیجیتال، نمایشگر دیجیتال برای نمایش جریان عبوری از شنت تنظیم می شود. این میترها معمولا برای نمایش مقادیر موثر RMS موج های سینوسی تنظیم می شوند ولی در برخی موارد برای نمایش مقادیر TRMS طراحی و تنظیم می شوند. گلدستار، کیوریتسو، یونیتی، کیوریتسو، هیوکی، مستک، مارمونیکس، لوترون، آدنیس، کیوریتسو، برنا الکترونیک و…. از تولید کنندگان آمپر متر های دیجیتال هستند.

راهنمای خرید آمپرمتر

با قابلیت اندازه گیری جریان مستقیم ( DC ) و متناوب ( AC)
اندازه گیری جریان حداقل و حداکثر
دقت اندازه گیری و قدرت نمایش اعشار صفحه نمایشگر
قابلیت True RMS
تجهیزات جانبی دستگاه
دارای استانداردهای ایمنی در مقابل گرد وغبار و رطوبت